O lásce

Většina dnešních autorů textů „o lásce“ slovem láska myslí zamilovanost, a pouze někteří se snaží odlišit zamilovanost od lásky např. slovním spojením„romantická láska“. Čímž ještě více matou své čtenáře. 
   Pokud nechcete být (z)mateni, přečtěte si pozorně tento text, zkuste mu porozumět a samozřejmě, kriticky si ho zhodnoťte a zvažte, co z něho přijmete a co ne, co z něho je pro váš život užitečné a co nikoliv…

Je rozdíl mezi láskou a zamilovaností?

Zamilovanost a láska jsou dvě zcela odlišné věci (stavy mysli), které se v určitou chvíli projevují podobně. 
Proto si je lidé (rádi) pletou. A protože lidé obecně nevěnují přesnému významu pojmů pozornost, směšují tyto dvě věci dohromady, i když spolu vlastně vůbec nesouvisí. Bylo by to vcelku zábavné, kdyby to ovšem pro ně poměrně často nemělo nepříjemné (dlouhodobé, celoživotní) důsledky. Proč? 
Hodně zjednodušená rovnice lidské spokojenosti by se dala napsat takto: 
Spokojenost člověka tedy nezávisí na tom, co skutečně prožívá/dostává, ale na tom, v jakém je to poměru vůči jeho očekáváním/představám

Jestliže očekávám od zamilovanosti to, co nabízí pouze láska, budu určitě zklamán… A naopak to platí také. Proto je myslím užitečné pokusit se tyto pojmy lépe pochopit.

Láska je…

  • Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. 
  • Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. 
  • Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. 
  • Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.


Stručně: Láska je schopnost jednat nesobecky, vidět potřeby druhého a reagovat na ně, a to i tehdy, pokud to mně způsobí nepohodlí, újmu nebo dokonce velké nepříjemnosti (nebezpečí, smrt).

Opakem lásky tedy není nenávist, ale sobectví. 
(Dokonalý) sobec vidí (hlavně/pouze) jen sebe a vše co dělá, přizpůsobuje svému prospěchu. Podle své inteligence pak více či méně okatě a více či méně otevřeně a hrubě. Uvědomte si také, že sobec vám většinou nezapomene pomoci. Jeho prostě vůbec ani nenapadne, že by měl (někomu) pomáhat.
Z této definice lásky je dobře vidět, že lásku můžeme mít (s láskou se chovat) i ke svým dětem či rodičům, dokonce i ke zvířatům nebo k přírodě. 

Chovat se k někomu či k něčemu s láskou znamená pečovat, pomáhat, chránit, zvelebovat nebo minimálně neubližovat či neničit. 

Lásky má většina lidí alespoň „kousek“

  • Je také zřejmé, že jen výjimeční lidé mají schopnost chovat se s láskou ke každému a vždy za všech okolností. Normální (běžní) lidé většinou mají více či méně této schopnosti a chovají se více či méně sobecky.
  • Láska také dává svobodu v tom smyslu, že oprošťuje člověka od závislosti na hodnocení (odměně, uznání) jeho okolím či společností. 
  • Láska nevzniká (a naštěstí většinou ani nezaniká), není to pocit.
Láska je schopnost, pohled na svět, hluboká vnitřní vlastnost každého člověka, se kterou se rodí a která se rozvíjí (či ubíjí) v prvních letech jeho života. Od určitého věku (10–12 let) se toto zásadní nasměrování již nemění a očekávat změnu sobce v člověka schopného lásky je marnost, která se svému nositeli vždy vymstí. 
   Na druhou stranu člověk, který osvědčil schopnost lásky, tuto schopnost většinou neztrácí. Někdy je pouze časem opatrnější a nedůvěřivější, protože zjistí, že lidé jeho ochotu pomáhat zneužívají. 

Sebeláska aneb miluj bližního svého jako sebe sama…

Ve výše uvedeném významu je sebeláska věc velmi pozitivní. Znamená, mít kladný vztah sám k sobě, pečovat o sebe, neubližovat si a neničit se.

Většina z nás tuší, že v Bibli je napsáno cosi o milování bližního svého jako sebe sama. Velmi se obávám, že to lidé opravdu dělají. Ne, že by stále nějak hodně milovali svého bližního (nebo dokonce své nepřátele), ale milují je jako sebe sama. Tedy jejich problémy s okolím (s ostatními lidmi) jsou odrazem problémů, které mají sami se sebou, se sebe přijetím, se sebeláskou…

Zamilovanost je…

… text O zamilovanosti… navazuje na tento článek.

Zdroje:

  • Bible, 1. Korintským 13. BibleNet. [online]. [cit. 2014-11-11]. Dostupné z: http://www.biblenet.cz/app/b/Cor1/chapter/13  
  • Lidská interakce. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2014-11-19]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_interakce 
  • FROMM, Erich. Umění milovat. In: [online]. [cit. 2014-11-19]. Dostupné z: http://www.klubslunicko.cz/slunce/fromm.htm
  • HARARI, Yuval N. Homo deus: stručné dějiny zítřka. Přeložil Alexander TOMSKÝ, přeložil Anna PILÁTOVÁ. Voznice: Leda, 2017. ISBN 978-80-7335-502-9.
A dalších několik desítek knih a webů.