O bezcennosti peněz

V dnešní době většina lidí považuje peníze za to nejcennější, co je možné získat, za to, co jim zajistí pohodlný život a klidné stáří. Bohužel i mnoho našich politiků uvažuje podobně a snaží se nás přesvědčit, že peníze jsou to, co je zapotřebí vydělat, našetřit a díky nim se budeme mít v době svého stáří dobře.

Je to tak opravdu, jsou peníze opravdu tak úžasně cenné? Pokud jich chcete mít více, přečtěte si pozorně tento text, zkuste mu porozumět a samozřejmě, kriticky si ho zhodnoťte a zvažte, co z něho přijmete a co ne. 

Co jsou to vlastně současné peníze? 

Nejlépe to ukáže lehce smyšlený příběh:
Úspěšný tunelář odlétá malým soukromým letadlem s kufříkem plným stodolarových bankovek na Tahiti, kde si plánuje užívat „vydělané“ peníze do konce svého života. 
Letadlo však havaruje u malého neobydleného atolu a náš člověk zůstane s kufrem peněz sám na opuštěném ostrově.



Má padesát miliónů dolarů v hotovosti?
Ne, má kufr plný hezky potištěných papírků.
Může si s nimi zapálit ohníček nebo třeba utřít pozadí, ale to je tak asi vše. 

Peníze nebo lidé?

Peníze bez lidí, kteří jsou ochotni a schopni nám za ně poskytovat služby a zboží, jsou pouze bezcenné potištěné papíry. 
Ještě jednou: Peníze samy o sobě nemají žádnou hodnotu, nezajistí nám příjemný život nebo klidné stáří bez lidí, kteří nám budou schopni poskytnout za ně zboží nebo služby, které potřebujeme. 

  • Důležití jsou lidé, jejich vzdělání, výchova a celkový rozvoj
  • Důležité jsou naše děti, naše mládež a naši učitelé, pouze velmi kvalitní školství zajistí, že za pár (desítek) let budou v naší zemi lidé, kteří budou umět a chtít pracovat. 

Česko vynakládá na vzdělání (mimo Řecka) relativně nejméně peněz ze svého státního rozpočtu, kvalita vzdělání našich dětí podle mezinárodních srovnání neustále klesá. Slučujeme a rušíme školy, omezujeme dostupnost vzdělání mimo velká města. Na špičce jsme naopak v konzumaci alkoholu mládeže i v kouření…

A co zlato a třeba bitcoiny?

Z výše uvedeného pohledu je zlato podobně „hodnotné“, jako bankovky, tj. potištěné papírky. Nedá se jíst, ani nijak jinak použít. 

Je to pouze nástroj směny zboží, který měl ve své době pro tuto funkci výborné vlastnosti: 
  • je vzácné a jeho získání směnou za zboží či služby tedy je jednodušší než jeho těžení,
  • nedá se napodobit a dá se dobře rozpoznat,
  • je časově stabilní a stálé.
Proto hraje v příběhu civilizace významnou roli. Tu však převzaly jiné formy peněz, dnes zejména čísla na účtech v bankách, zítra třeba bitcoiny (to jsou jiná čísla/kódy v počítačích, která mají vlastnosti podobné zlatu: nedají se napodobit, je jich málo atd.).

Bitcoiny (a další kryptoměny – Ethereum, Litecoin, Cardano apod.)

Kryptoměny jsou založeny na tzv. blockchainu, sdílené účetní knize, ve které jsou uvedeny jednotlivé transakce i mince určité kryptoměny. Tyto mince pak může jejich držitel mít ve své elektronické peněžence na svém počítači, v hardwarové elektronické peněžence nebo na svém účtu u některé ze směnárem kryptoměn (například https://www.coinbase.com apod.).
Tyto kryptoměny však nejsou vydány a tedy kryty žádnou centrální bankou (nejsou to tzv. fiat měny).



Peníze jsou nejúspěšnější víra historie

Všechny tyto formy peněz však závisí pouze na naší dohodě je respektovat a nemají trvalou, skutečnou hodnotu.
Celý náš finanční systém je založen na sdílené víře, že určité papírky, čísla nebo jiné symboly mají nějakou hodnotu. Dokud jim mnoho lidé věří a je ochotno za ně vyměňovat své výrobky a služby, tak funguje.
Funguje dobře, protože umožňuje výměnu zboží mezi lidmi na celém světě. Je však, jako každá víra, poměrně křehký a může být narušen politiky nebo sdělovacími prostředky (médii). Nebo také, jak ukázal nedávná finanční krize, (gaunerskými) praktikami velkých bank, které „vyrábějí“ uměle peníze, které nejsou podloženy žádnou hodnotou, pouze (další) vírou v růst cen nemovitostí a hodnotou dluhů (a úroků), které by podle představ bankéřů měli občané splácet.

A co lidé?

Lidé (jednotlivci) mají jen omezené možnosti na vlastnosti peněz reagovat, většina nástrojů je v rukou vlád a (centrálních) bank. Základem je vědomí že peníze nejsou cíl, božstvo ani nic podobného, pouze symboly nějaké hodnoty, které já jsem ochoten přijímat a vydávat. A vydělávání peněz není cílem mého snažení, ale pouze prostředkem k naplnění mých cílů.
Pokud si tedy budu chtít zajistit řekněme na klidné stáří, tak si určitě naspořím nějaké peníze, ALE zejména si před nástupem do důchodu zajistím vlastní bydlení, které nebude zatíženo žádnou hypotékou a bude mít nízké náklady na energie a další služby. Takže i v případě výpadku peněz budu mít základní věci zajištěny. A vlastní nemovitost je reálná věc, která (na 98 %) svoji hodnotu neztratí po mnoho let.

Češi mají hezké přísloví: „Jak si kdo ustele, tak si lehne :-).“